Crikvenica látnivalók: egykori József főherceg szálloda, Aquarium, a dramalji régi olajprés,Kis Vrtare-barlang


Crikvenica látnivalói

Kaątel szálló

A Kaątel szálló az egykori pálos kolostor épülete a város keleti szélén a tenger és a Dubračina között áll. Eredetileg a teljes területét fal vette körül, ennek maradványai még ma is láthatók. A Dubračina torkolatánál álló Szűz Mária templomocska mellett 1412-ben Frangepán Miklós kolostort építtetett, ahova pálos szerzeteseket hívott. A nagyméretű, öt emelet magas épület kerek saroktoronnyal, belső zárt udvarral és nagy ciszternával. A pálos rend egészen megszüntetéséig 1786-ig volt a kolostor birtokosa, utána a vinodoli kapitányság székhelye lett. A mellette álló templomot 1659-ben bővítették és barokk stílusban építették át. A templom északi falához épült hozzá a kerengő, melyben két, kávával ellátott ciszterna található. A kolostor belső elrendezése megfelel eredeti funkciójának: kis méretű szobák, szűk folyosók, refrektórium, könyvtár stb. Sajnos az épületet a szálloda kialakításkor kissé átépítették, hogy jobban megfeleljen a szálloda funkciójának.



Boldogságos Szűz Mária Mennybemenetel templom

Boldogságos Szűz Mária Mennybemenetel templom a legkorábbról fennmaradt templom Crikvenicában, mely közvetlen közelében lévő egykori pálos kolostorral együtt az óváros magját képezi. 1412-ben IV. Frangepán Miklós építtette.



A Páduai Szent Antal temploma

A Páduai Szent Antal templomának alapkövét 1934-ben tették le, 1939-ben lett felszentelve, a 35 méter magas impozáns harangtornyot pedig a XXI. század első évtizedeiben fejezték csak be.



Egykori József főherceg szálloda

Az egykori József főherceg szálloda a mai Hotel „Therapia” 1895-ben épült fel a Fellner és Helmer bécsi építésziroda tervei szerint szecessziós és klasszicista stílusban. Tengerre néző főhomlokzata loggiákkal, balkonokkal és teraszokkal gazdagon tagolt. A szálló a legrégibb, legnagyobb és legimpozánsabb gyógyszálló ezen a környéken. Egykor az európai arisztokrácia kedvelt üdülőhelye volt. A négycsillagos szálloda egész évben nyitva tart. A nyári szezonban a nyitott és fedett medencéket, wellness- és fitneszközpontot, teniszpályákat is igénybe vehetik a vendégek. 109 szobával, három apartmannal rendelkezik. A szállodát az egykori horvát válogatott labdarúgó Igor ©timac vásárolta meg. 2004 és 2006 között teljesen felújították. Az épületet rendezett szép park veszi körül szubtrópusi növényzettel.



Miramare szálloda

A Miramare szálloda 1905-ben épült ifjabb Rimanóczy Kálmán nagyváradi építész tervei szerint szecessziós stílusban. Az akkor divatos építészeti megoldásoknak megfelelően loggiákkal, balkonokkal és teraszokkal gazdagon tagolt és belülről is megőrizte eredeti formáját.



Városi múzeum

A városi múzeum a Preradovićeva utcában található. A múzeum Crikvenica, Dramalj, Jadranovo és Selce területéről összegyűjtött tárgyi és egyéb emlékeket őriz. Jelenleg régészeti, természeti, kultúrtörténeti és halászati kiállításai tekinthetők meg. A régészeti lelőhelyek közül kiemelkedik a crikvenicai Igraliąte ahol a leletek tanúsága szerint az ókorban agyagból formázott edényeket és egyéb használati tárgyakat gyártó fazekasműhely működött, a jadranovoi Lokviąće ahol a római korból kerültek elő az itteni pezsgő életről tanúskodó tárgyi emlékek, valamint a dramalji kis Vrtare barlang, mely fossziliáival, rég kihalt állatok maradványaival az egyik legjelentősebb paleontológiai lelőhely az ország területén.



Aquarium

A crikvenicai Aquarium a környező tengerek élővilágába ad betekintést. Kellemes környezetben, 200 m2-en több, mint százféle adriai halfajtát tekinthetünk meg (muréna, tengeri macska, nagy sziklahal, fűrészes sügér, stb.) valamint mintegy ötven trópusi halfajtát (skorpió, angyal, bohóchal, paletta, zebrahal), továbbá számos édesvízi halat is megcsodálhatunk, melyek közül nagy érdeklődésre tartanak számot a piranhák és a neonhalak. Az Aquarium-on belül gazdag kínálattal rendelkező ajándékboltot is találunk.



Városi képtár

A városi képtár a Dr. Ivan Kostrenčić kulturális központ keretében működik. A város központjában a Frankopanska utcában található, egész évben nyitva tart. A képtár különböző szerzők Crikvenica területén és környékén készített munkáit gyűjtötte össze, de megtalálhatók más területeken, sőt külföldön készített munkák is.



Kis Vrtare-barlang

A várostól északra Dramalj területén található a kis Vrtare-barlang. Mélysége harminc méter. 1996-ban szállt le a barlangba Dragan Pelić barlangkutató és fotográfus és ott a vízben föld alatt élő rákokat, köztük ezen a vidéken egyedülálló teljesen fehér, szem nélküli rákfajt is talált. Még abban az évben Branko Jalľić különböző fossziliákat, fogakat csontdarabokat talált itt. Ezek alapján a barlangot természeti védettség alá helyezték. A barlangban a szakszerű feltárásokat 2007-ben a zágrábi természettudományi múzeum munkatársai végezték, melyek során rég kihalt állatok, barlangi oroszlán, farkas, medve, bölény, orrszarvú, ló, stb. fossziliáinak sokaságát találták meg. Ezeknek a leleteknek a nagy része ma a városi múzeumban található.



A dramalji régi olajprés

Az olajbogyó termesztés évszázadok óta a térség lakóinak egyik legfontosabb bevételi forrása volt. Az olajfaültetvényeken termesztett olajbogyóból ilyen présekkel állították elő az olivaolajat, amelyet aztán nagy kőedényekben tároltak. A turizmus fejlődésével az olajtermelés később háttérbe szorult és csak a honvédő háború idején fejlődött átmenetileg újra, amikor a turizmusból származó bevételek kiestek. Az egykor használt olajprésekből mára csak Moąćenice, Brseč, Veli Loąinj, Ćunski Valun, Porat, Punat (1770-ből, a legrégibb a Krk szigeten) és Dramalj büszkélkedhet egy-egy máig fennmaradt példánnyal.

forrás: wikipedia



Meteorológia állomás

A Meteorológia állomást 1900-ban építették és a Stjepan Radic parkban található, szűntelenül jegyzi a hőmérsékletet és más meteorológiai adatokat. Fontos része a környék történelmi és kultúrális örökségének.



Kálvária

A Jurisic utca végén található domb neve. Tetején egy szép egyházi emlékművet találunk, mely egyben kilátóként is működik. A Kálvárián 1895-ben állították fel a Krisztus szobrot.



A Halász - bronz szobor

A Halász bronz szobor a crikvenicai kikötőben látható, Zvonko Car szobrászművész alkotása, mellyel a crikvenicai halászoknak állított emléket.



Szent-Ilona templom (a közelben Dramalj-ban)

A Szent-Ilona templom a régi lápolna helyére épült 1812 után. A kápolnát a XVIII. században bővítették és barokkosították, amikor Dramalj a belgrádi egyházközség káptalanságához tartozott. A templom márvány oltárát az ismert rijekai művész Giuseppe Capovilla készítette 1796-ban. Az új templom felépítését az akkori plébános Mate Balas kezdeményezte, aki saját vagyonából és a hívők adományaiból fedezte az építkezés költségeit. A XIX. században került sor a templombelső befejezésére, 1837-ben a szószék, 1845-ben pedig a főoltár is elkészült.







Vélemények