Pula látnivalók: Amfiteátrum, Bazilika,Augustus-templom


Pula látnivalói

Amfiteátrum

Amfiteátrum, PulaAmfiteátrum, Horvátországban a legnagyobb és a legjobb állapotban fennmaradt műemlék az ókori építészetből. Kr. ie I. század közepén épült.
Eredetileg a városfalon kívül, a városhoz közel, a főút és a tenger mellett épült, közel 25.000 néző befogadására alkalmas.
Az épület ma már viszonylag távol helyezkedik el a tengertől, ennek az az oka, hogy az öböl egy részét az évszázadok folyamán feltöltötték.

Összehasonlítva a több mint 200 római amfiteátrummal, a pulai amfiteátrum a legjobban megőrzött. A római kori amfiteátrumok közül az öt legnagyobb között található. Ritka példája az egyedülálló műszaki és technológiai megoldásoknak. Mivel félig domboldalra épült, ezért a szárazföld felőli oldala kétszintes, a tenger felőli oldala viszont három. Az Amfiteátrum és a belsejében található küzdőtér is ellipszis alakú.

Amfiteátrum, Pula Amfiteátrum, Pula Amfiteátrum, Pula

Az ókori világ legfontosabb társadalmi eseményei zajlottak itt, melyek közül sok brutális rendezvény volt: pl. gladiátorok lovagi tornája, harcok vadállatok ellen és egyéb előadások kerültek bemutatásra. Ma fesztiválok, sportrendezvények, koncertek, operaelőadások színhelyeként szolgál.



Bazilika

Amfiteátrum, PulaA bazilika stílusú dóm belül sértetlenül őrzi román kori formáját, a templombelsőt három hajóra osztó boltíves román oszlopsorait. A főhajóban félkörívű, román kori résablakok láthatók. A szentély körüljárható, a hajók padozatát részben az 5-6 századi mozaikok borítják. A jobb hajóban római oszlopfejekből kialakított szenteltvíztartók találhatók. A bal oldali első kápolna a keresztelőkúttal barokk kiképzésű. A 15. század eleji helyreállításkor a főoltárt egy a 3. századból származó szarkofágból alakították ki. Ekkor helyezték el itt Szt. Florus, Szt. Demeter, Szt. Bazileosz és Magyarország néhai királya Boldog Salamon cédrusfa ereklyetartóit.



Augustus-templom

Ókori római látnivaló az Augustus és Róma-templom az 1. századból, amelyet Augusztus idején építettek a fórumon. A templom 16 méter széles, 8 méter magas.
A templom funkciója változott az évek során: pogány éra végével eredeti pogány funkciója megszűnt, és a templomot ezután magtárként használták. A 19. század elején vált műemlékké.
1944-ben bombatalálat érte és teljesen elpusztult. Ezután 1945 és 1947 évek között helyreállították és ma az ősi kő- és bronz szobrok gyűjteményének házaként működik.
A másik templomból csak a hátsó fal maradt meg, újjáépítettek ugyanolyan stílusban mint a régit, és elnevezték Diana templomának.



Sergius-diadalív

Sergius-diadalív. A diadalívet magas tisztségviselők építettek. Korábban Arany kapunak hívták, mert aranyozott díszítése volt az ajtajának. A kapu és a fal a 19. században megsemmisült az urbanizáció és a város bővítése miatt. Az íve korinthoszi stílusban Görög motívumokkal épült. Ma ezen a helyen, ahol a diadalív áll, különböző kulturális rendezvények, színházi előadások és a kórus előadások láthatók, az utca tele van hangulatos üzletekkel.



Brijuni Nemzeti Park

A város közelében fekszik a Brijuni Nemzeti Park.



Isztriai Régészeti Múzeum

Az Isztriai Archeológiai Múzeum (Régészeti Múzeum) a parkban található, a római színházhoz és a kettős kapuhoz közel. A múzeumi gyűjteményt Auguste Marmont marsall alapította még 1802 augusztusában, amikor számos kőemléket emeltek ki az Augustus-templomból. A mai múzeumot 1949-ben nyitották meg. A gyűjteményben ókori és középkori pulai ill. környékbeli tárgyak találhatóak.



Isztriai Történeti Múzeum







Vélemények